Seçili Kategoriler
Görünüm
Filtre

Filtre

Kelime
Adres
Fiyat Aralığı
TL
USD
EUR
GBP
Durum
Toplu Satış
Dış Ticaret
Model Yılı
Türü
Temizle
İlan Başlığı İlan Tarihi Adres Fiyat

Ekim ve Dikim Makineleri

Bitki yetiştirmek ve üretim için toprağa tohum ekimi yapılır. Tohum ekiminde kullanılan makinelere ekim dikim makineleri veya bir diğer adıyla mibzer denir. İnsan gücüyle ekim yapılması üretim için zor ve çok zaman alan bir işlemdir. Bu nedenle üretim için tarım makineleri geliştirilmiştir. Ekilecek tohumların sağlıklı büyümesi için tohumların düzenli ve belli bir derinliğe ekilmesi gerekir. Mibzerler, istenilen miktarda tohumu toprağa eşit dağıtmada kullanılır. Mibzerler yani diğer adıyla ekim makineleri bu istenilen formda ekim işlemini gerçekleştirerek en iyi hasatları almanızı sağlar. Bu sayfada; ekim makinesi, hububat ekim mibzeri, patates ve soğan ekme makinesi, tütün dikim makinesi gibi ürünleri bulabilirsiniz.
 

Ekim ve Dikim Makinesi Fiyatları

Ekim ve dikim makineleri mercimek, buğday, ayçiçeği, arpa, yulaf, fasulye, nohut gibi tohumlar ile gübreyi istenilen miktar ve derinlikte toprağa bırakan çekilir tip makinelerdir. Her türlü arazi şartlarına uygun mibzerler üretilmektedir. Bu makineler sayesinde gübre ve tohum atımı istenilen derece sistemi ile yapılabilir. Mibzerler arasında fiyat farkına neden olan özellikler bulunur. Örneğin 125mm, 150mm, 142mm gibi farklı değerlere sahip disk aralıkları bulunur. Tohum atımı hızı ve farklı derinliklere inebilen mibzerler arasında fiyat farklılıkları görülmektedir. Yüksek performanslı ve orta segment makineler arasından ihtiyacınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz.
 

Ekim ve Dikim Makinesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekim dikim makinesi veya diğer adıyla mibzer seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Ekimin ne zaman olacağı, yetiştirilen bitkilerin çeşidi, toprağın yapısı, işletmenin potansiyeli, ekimin nasıl yapılacağı, eldeki traktör ve insan gücü, tohum yapılacak alanın ekim için çok iyi hazırlanması, ekimle birlikte gübrelemeye gerek olup olmayacağının tespit edilmesi, ekimden hemen sonra ilk suyun verilmesi, yağmur sonrası yani toprak nemini almışken ekimin yapılması gibi birçok faktör bulunmaktadır. Ekeceğiniz tohumların cinsine ve ekim şekline göre kullanacağınız mibzer ayarlanmalıdır. Makine ayarlamasını yapmak tohuma zarar vermemesi açısından önemlidir. Kullanacağınız mibzer ayarları yapıldıktan sonra eşit şekilde tohumları bırakarak ekim derinliğini ve tohum mesafelerini ayarlayacaktır. Makinelerin üretiminde kullanılan materyaller kullanım ömrünü etkileyen ve dikkat edilmesi gereken bir diğer faktördür. Sayfamızda farklı marka ve modellerde bulunan ihtiyacınıza uygun ekim ve dikim makinelerini inceleyebilirsiniz.
Anasayfa Kategoriler İlanlar Ücretsiz İlan Verenler
Popüler Kategoriler